12 listopada 2016 roku uczniowie Zespołu Szkół w Słońsku wzięli udział w spotkaniu z Sachą Dench, brytyjką należącą do zespołu ekspedycji Flight of the Swans, czyli Lecąc z Łabędziami.

Spotkanie odbyło się w świetlicy wiejskiej w Przyborowie. Podczas spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się czym zajmuje się Pani Sacha oraz cała brytyjska organizacja WWT. Spotkanie odbyło się dzięki współpracy organizacji WWT z towarzystwem Ptaki Polskie.

Gość spotkania opowiedział skąd wziął się pomysł na to aby jedna kobieta przebyła 11 krajów, 7000 km lecąc szlakiem migrujących łabędzi Bewików na motoparalotni. Pani Sacha próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego liczba Bewików zmniejszyła się w ciągu 20 lat o blisko połowę i co trzeba zrobić, aby uratować te ptaki.

Uczniowie mieli możliwość obejrzeć film z ekspedycji zespołu badającego ten gatunek łabędzi. Podczas spotkania uczniowie zadawali ciekawe pytania, dowiedzieli się między innymi dlaczego te ptaki migrują i z jakich krajów,  na jakich wysokościach latają, czym się charakteryzują. Pytali również bohaterkę spotkania o trudności z którymi się spotkała planując swoją ekspedycję oraz na jakie problemy natrafiła podczas trwania wyprawy. Interesowali się również całym wyposażeniem Pani Sachy. Dowiedzieli się m.in. że samo ubranie potrzebne do lotu waży około 10 kg, a cały ekwipunek z którym lata brytyjka ma wagę około 45 kg. Po spotkaniu uczniowie mogli obejrzeć sprzęt na którym lata p. Dench oraz zrobić sobie przy nim zdjęcie. Spotkanie zakończyło się zrobieniem pamiątkowego zdjęcia uczniów Zespołu Szkół w Słońsku z Panią Sachą.

 

Marzena Downar-Zapolska

Kontakt

SZKOŁA PODSTAWOWA

im. Przyjaźni Narodów

ul. Lipowa 9

66-436 Słońsk

tel./fax: 957572218

 

PUBLICZNE GIMNAZJUM

ul. Lipowa 9

66-436 Słońsk

tel./fax: 957572218

 

PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE  

ul. Lipowa 15

66-436 Słońsk

tel. 957572256

BIP-LOGO

logo_kuratoriumlogo okeBANEREK_STR_ARCH_ZS