W październiku br. samorząd szkolny wraz z samorządem świetlicy ogłosili zbiórkę żywności dla bezdomnych zwierząt.

Przez blisko dwa miesiące uczniowie, pracownicy i rodzice wspierali akcję przynosząc ogromne ilości suchej i mokrej karmy,  legowiska i posłania (koce, kołdry, poduszki), ręczniki,  drapak, zabawki (maskotki i  gryzaki), miseczki, środki czystości dla zwierząt. Wśród darów znalazły się również: kilka sztuk smyczy, obroże, szczotki, grzebienie, żwirek dla kotów, stojaki na miski, przysmaki dentystyczne.

Aby wesprzeć akcję zorganizowano także dyskotekę, z której dochód przeznaczono na zakup karmy dla zwierząt.

30.11.2016 r. 32 uczniów wraz z opiekunami zawiozło zgromadzone dary do schroniska „Azorki” w Gorzowie Wielkopolskim.

Gdy dotarliśmy na miejsce, uczniowie zanieśli karmę dla zwierząt do magazynu.  Mijając zwierzęta pozamykane w kojcach od  razu posmutnieli.  Psy, gdy zobaczyły tak dużą grupę, zaczęły strasznie szczekać. Udaliśmy się na spotkanie z pracownikiem schroniska, który opowiedział  kilka historii o psach z tego schroniska. Okazało się, że większość psów została tu po prostu podrzucona.  Duża część, znalazła już dla siebie domy, albo zainteresowały się nimi instytucje, które zajmują się poszczególnymi rasami np. Pracownik schroniska przedstawił dzieciom procedurę adopcyjną zwierząt, zwrócił wyjaśnił dlaczego warto wziąć psa lub kota ze schroniska.

Pracownik schroniska przestrzegał przed lekkomyślnym i pochopnym braniem zwierząt ze schroniska, uzmysłowił uczniom, że adopcja zwierzęcia to decyzja nawet na kilkanaście lat, należy ją  gruntownie przemyśleć i przedyskutować z domownikami. Pies lub kot w domu to wiele radości i przyjemności, ale również obowiązki i koszty. Na opiekę nad zwierzęciem, spacery i wizyty u weterynarza trzeba znaleźć czas i ochotę, nawet w przypadku zmęczenia lub złej pogody za oknem. Ponadto wyżywienie, pielęgnacja i opieka weterynaryjna to dodatkowe koszty, które mogą znacząco obciążyć budżet. Równie ważne pytanie dotyczy przestrzeni w mieszkaniu lub domu. Decyzję o adopcji warto również przedyskutować w rodzinie, aby uzyskać jednomyślność wszystkich jej członków.

Gdy pracownik schroniska skończył opowiadać, pozwolił nam pospacerować po terenie schroniska. Wszyscy chodzili i oglądali. Niektóre psy, chciały się z nami bawić (jedne podawały łapy, inne skakały na siatkę wesoło merdając ogonem), ale niestety nie pozwolono nam ich dotykać.

W schronisku byliśmy niestety tylko przez niecałą godzinę, ponieważ pogoda nam nie pozwoliła zostać dłużej, padał deszcz i szybko zrobiło się ciemno.

 Wycieczka dała uczniom możliwość zobaczenia na własne oczy tego w jakich warunkach żyją zwierzęta, poczuć się współodpowiedzialnymi za losy zwierząt oraz pozwoliła znaleźć odpowiedz na pytanie: Dlaczego warto brać zwierzęta ze schroniska. A odpowiedź jest prosta – bo potrzebują domów, powinniśmy, jako społeczeństwo czuć  odpowiedzialność za zwierzęta,  bo  to przez nas cierpią i tęsknią w schroniskowych kojcach. Kolejny argument jest taki, że zwierzęta  po przejściach są najukochańsze na świecie i kochają jak nikt inny, potrafią docenić najmniejszy gest, dla nich spacerek z właścicielem przynosi  radość bo pamiętają, że kiedyś tego nie miały.

Władze schroniska serdecznie podziękowały nam za wizytę, ogrom żywności  i darów, pochwaliły za postawę i wręczyły pisemne podziękowanie.

W przyszłości  samorząd szkolny będzie kontynuował zbiórkę żywności na rzecz zwierząt.

Małgorzata Dybka

Opiekun samorządu szkolnego i samorządu świetlicy

Kontakt

SZKOŁA PODSTAWOWA

im. Przyjaźni Narodów

ul. Lipowa 9

66-436 Słońsk

tel./fax: 957572218

 

PUBLICZNE GIMNAZJUM

ul. Lipowa 9

66-436 Słońsk

tel./fax: 957572218

 

PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE  

ul. Lipowa 15

66-436 Słońsk

tel. 957572256

BIP-LOGO

logo_kuratoriumlogo okeBANEREK_STR_ARCH_ZS